STRÓJ DO BIEGANIA – CHARAKTERYSTYKA

Przy doborze stroju do biegania należy przede wszystkim kierować się tym, by zapewniał on komfort i swobodę ruchu. W przypadku początkującego biegacza niekoniecznie trzeba kupować najnowocześniejsze i najdroższe ubrania i dodatki.  Należy skupić się na wygodzie, a także na tym, by był to strój lekki i przewiewny. W miarę rozwoju zainteresowania bieganiem można również zacząć inwestować w lepszy i bardziej profesjonalny sprzęt.

STRÓJ DO BIEGANIA DLA AMATORÓW I ZAAWANSOWANYCH BIEGACZY
Jeżeli jest się biegaczem początkującym, dla którego bieganie jest rekreacją i sposobem na polepszenie kondycji czy zdrowia wystarczy zaopatrzyć się w zwykłą odzież bawełnianą. Nie może ograniczać ruchów, być zbyt obcisła, gdyż może to powodować otarcia, nie może również uwierać. Najlepszy zestaw dla początkującego biegacza to luźny bawełniany lub ortalionowy dres i prosta najzwyklejsza koszulka, zaś w przypadku kiedy jest zimniej – bluza – najlepiej bez zamka, wkładana przez głowę.

W przypadku gdy biega się już dłużej i np. przygotowuje się do zawodów warto zainwestować w odzież termo aktywną, która skutecznie odprowadzi pot, jest bardziej przewiewna i poza tym posiada jak najmniejszą liczbę szwów, co zapobiega ryzyku wystąpienia otarć.

WYBÓR BUTÓW DO BIEGANIA
Podczas biegania najbardziej narażoną na kontuzje częścią ciała są stopy, dlatego też ważne jest by odpowiednio dobrać obuwie. Często nawet na początku nie sprawdzą się zwykłe trampki czy tenisówki. Buty do biegania są produkowane przez różne firmy, warto więc dokładnie przejrzeć ofertę i wybrać obuwie, które jest zarówno wygodne, jak i zapobiegające kontuzjom (np. buty Nike Roshrun męskie). Ponadto do obuwia do biegania należy zakładać wysokie skarpetki, które chronią ścięgno Achillesa i zapobiegają otarciom.

 

— 24 kwietnia, 2017