Jak wybrać plecak szkolny?

Wybór plecaka szkolnego nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Przed zdecydowaniem się na kupno konkretnego modelu należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii.

Szelki

Niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na szelki plecaka i na materiał z jakiego zostały wykonane. Powinny być one przede wszystkim miękkie, aby dziecku było wystarczająco wygodnie. Ponadto muszą posiadać odpowiednią szerokość, aby nie wbijały się dziecku w ramię. Zarówno plecaki szkolne, jak i plecaki turystyczne powinny posiadać takie szelki. Zbyt cienkie i na dodatek wykonane z twardego materiały mogą się wbijać przy noszeniu nieco większych kilogramów.

Waga i wielkość

Ponadto bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na wielkość i wagę plecaka szkolnego. Nie powinna ona przekraczać według norm europejskich 1400 g. Jeżeli sam plecak będzie ciężki, a na dodatek umieści się w nim jeszcze dodatkowe ciężkie rzeczy, może wpływać to bardzo negatywnie na kręgosłup dziecka. Jeżeli już jest ono zmuszone do noszenia bardzo ciężkiego plecaka, to ważne jest aby ciężar został rozłożony równomiernie na oba ramiona. Wtedy szelki muszą być odpowiednio wyregulowane. Oprócz tego wielkość plecaka powinno się dobrać do wzrostu samego dziecka. Jeżeli dziecko jest małe, to ciężko mu będzie nosić znacznie większy od siebie plecak. Wtedy trudno jest zachować równowagę. Dlatego też ważne jest również dopasowanie wielkości.

— 19 stycznia, 2018