Do stroju formalnego, jakim jest garnitur potrzebne są odpowiednie buty. Najprostszym rozwiązaniem będzie wybór butów w kolorze czarny, które będą pasować do większości garniturów. Najpopularniejszym modelem męskiego obuwia są oxfordy – więcej szczegółów na patine.pl. Takie buty charakteryzują się prostotą, mają niski obcas i smukłą podeszwę, prezentują się bardzo elegancko, dlatego wybierane są głównie na uroczystości formalne. Doskonale sprawdzą się na balach, bankietach, czy weselach.

Jak wybierać oxfordy?

Najbardziej eleganckie będą buty oxfordy bez żadnych zdobień, można wybrać model z nakładanym podnoskiem, co wygląda bardzo elegancko. Czarne, tradycyjne obuwie w minimalistyczny stylu, to bardzo dobre rozwiązanie i każdy mężczyzna powinien mieć taki rodzaj obuwia w swojej szafie.

Nie dajmy się ponieść fantazji, buty formalne muszą być proste, powinny stanowić dodatek do stroju, a nie odwrotnie. Choć lotniki można znaleźć także wersji lakierowanej, to trzeba pamiętać, że takie obuwie będzie dobrze wyglądać wyłącznie z frakiem lub smokingiem.

Jak dbać o buty oxfordy?

Przede wszystkim buty muszą być czyste, najlepiej przed wyjściem wypolerować je na wysoki połysk, dzięki temu będą prezentować się bardzo stylowo. Buty muszą być zaimpregnowane, to ochroni je przed brudem i wilgocią. Kolejna bardzo ważna rzecz to wypełniacz do obuwia – stosując go, buty nie stracą fasonu. Takie wypełniacze można kupić obecnie w każdym sklepie z obuwiem. Ostatnia cenna wskazówka to regularne pastowanie, zarówno butów lakierowanych, jak i matowych, skórzanych. Dobór odpowiedniego środka jest w tym wypadku najważniejszy. Jeżeli dobrze zadbamy o buty, z pewnością dłużej nam posłużą.

— 3 czerwca, 2018