Zamszowe elementy garderoby takie jak buty czy płaszcze wymagają regularnej pielęgnacji, aby zachować odpowiednią kondycję. Dzięki temu na długo będzie można się nimi cieszyć.

Co to jest zamsz?

Zamsz to materiał, który w istocie jest wyprawioną skórą zwierzęcą, która pozbawiona jest części licowej. Materiał ten odznacza się miękkością, ciągliwością, chłonnością, a jego naturalna barwa jest żółtawa. Z zamszu zazwyczaj wyrabia się buty, aczkolwiek do zamszowych wyrobów należą też płaszcze czy spódnice.

Zamsz – jak pielęgnować?

Zamsz jest dość wymagającym materiałem w pielęgnacji, ponieważ należy obchodzić się z nim delikatnie, aby nie uszkodzić jego warstw. Przede wszystkim z zasady zamszu nie powinno się moczyć. Czyszczenie zamszu zalecane jest na sucho. Do tego przydaje się specjalna szczotka do zamszu, można jednak zastąpić ją choćby szczoteczką do zębów czy szczotką do naczyń. Zabrudzone miejsca należy delikatnie pocierać, uważając na to, aby nie zedrzeć skóry. Jeśli buty lub na przykład płaszcz mają na sobie tłuste plamy, można spróbować nanieść na nie odrobinę octu, a następnie użyć szczotki. Silne, chemiczne środki czy detergenty zaleca się używać jedynie w ostateczności, gdyż zamsz jest bardzo delikatnym materiałem, który łatwo może ulec zniszczeniu. Do czyszczenia zamszu, szczególnie tego na butach, można użyć również gumki do ścierania, lekko pocierając nią zabrudzone miejsce.

— August 23, 2018