Damskie szpilki uznawane są za jeden z głównych atrybutów kobiecego stroju. Dodają kobiecie gracji, elegancji oraz pewności siebie. Trudno dziś sobie wyobrazić życie bez szpilek. Jednak z z medycznego punktu widzenia szpilki mogą powodować problemy, od urazów i skręceń po zwyrodnienia typu haluksy. Jak wybrać szpilki damskie by czuć się w nich wygodnie i nie zniszczyć sobie zdrowia?

Warto zwracać uwagę na markę

Wiele kobiet stawia na swoje ulubione marki także podczas wyboru obuwia. Jednak nie warto kierować się tylko tym czy dana marka jest znana, cena też nie gwarantuje, że but jest wygodny. Warto jednak podglądać jakie marki noszą osoby, które z np. z racji wykonywanego zawodu większość dnia spędzają w szpikach. Ze znanych osób warto np. śledzić jakie marki wybierają Kate lub Meghan na brytyjskim dworze.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

1. Ważne jest kształt i umiejscowienie obcasa – obcas powinien znajdować się na środku pięty i być nieco odchylony od kąta prostego. Dzięki temu buty stabilne i wygodne.

2. Umiar w doborze wysokości obcasa. Choć 11 czy 12 cm szpilki kuszą to tak mocne wygięcie stopy zmęczy nawet najbardziej wytrwałą wielbicielkę szpilek. Przyjmuje się, że optymalny dla naszej wygody obcas nie powinien być wyższy niż 5-7 cm. Alternatywą mogą być też szpilki kaczuszki, które mają bardzo niski obcas, lub buty platformy, które sprawią, że różnica w wysokości pomiędzy palcami a piętą będzie mniejsza i nie będzie trzeba chodzić tak bardzo na palcach.

3. Warto wybierać buty z dobrych jakościowo materiałów. Najlepsza jest naturalna skóra. Dobre szpilki damskie powinny przynajmniej być nią wyściełane od wewnątrz.

4. Ważne jest by zawsze mierzyć szpilki na obie stopy. Większość osób ma jedną stopę nieco krótszą od drugiej. Warto też pamiętać, że damskie szpilki kupuje się zwykle trochę mniejsze, niż rozmiar innego obuwia.

— 13 listopada, 2018