Ogromnym problemem dla wielu osób jest poprawne kupowanie butów. Osoby te wiedzą jedynie tyle, że są na rynku buty damskie oraz męskie, co sprawia, że w przypadku chęci kupienia nieco bardziej zaawansowanego technicznie buta, jakim jest np. obuwie trekkingowe, powstaje niemały problem. Jak zatem zupełnemu laikowi wytłumaczyć to, w jaki sposób powinno się wybierać buty trekkingowe? Jakie ich cechy są kluczowe, aby kupione buty były możliwie jak najlepszej jakości?

Jaka podeszwa?

Jeśli chce się mieć dobrej jakości buty trekkingowe, koniecznie trzeba zadbać o to, aby posiadały one dobrej jakości podeszwę. To właśnie ona jest najważniejszym elementem budowy takiego obuwia. Musi sobie bowiem radzić nie tylko z płaską i stabilną nawierzchnią, lecz również z sypką, a często po prostu ze skałami, które w przypadku słabej jakości podeszwy, mogą ją albo całkowicie porozcinać, albo też spowodować poślizgniecie się, stanowiące ogromne ryzyko dla zdrowia. Dobrej jakości podeszwa musi być więc gruba, bardzo dobrze wykonana z odpowiedniego materiału, a także musi posiadać terenowy bieżnik, zapewniający odpowiednią stabilność.

Jaką cholewkę powinny mieć buty trekkingowe?

Nie mniej ważną sprawą niż podeszwa, jest cholewka takich butów, które bez problemu zakupisz w sklepie www.polarsport.pl. Niezwykle istotne jest to, aby była ona bardzo wysoka, czyli zachodziła minimum do wysokości kostki, a najlepiej, jakby wystawała kilka centymetrów powyżej jej poziomu. Celem tego jest zapewnienie odpowiedniej stabilności tego odcinka stopy, co zapobiega przed złym postawieniem jej lub potknięciem się na nierównej nawierzchni, co jak wiadomo, w trakcie chodzenia po górach może się przydarzyć właściwie w każdej chwili. Bez takiej ochrony bardzo szybko można by było doznać po prostu skręcenia kostki, co w sytuacji bycia wysoko w górach, spowodowałoby ogromne kłopoty dla turysty. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego będzie ona wykonana, ponieważ powinien być przede wszystkim wodoodporny, lecz również odpowiednio przewiewny.

— 17 października, 2020